Profilácia školy

Základná škola v Osikove sa nachádza v juhozápadnej oblasti Čergovského pohoria
Bartošovskej kotliny v okrese Bardejov a zároveň je súčasťou regiónu Horný Šariš. ZŠ je
málotriednou, neplnoorganizovanou základnou školou bez právnej subjektivity. Od roku 2002 patrí pod správu obce Osikov, ktorá je jej štatutárnym zástupcom a zriaďovateľom, od čoho sa odvíja jej vystupovanie, konanie, možnosti a rozhodovanie. Je jedinou školou v obci, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakov.
    Dejiny školy siahajú až do roku 1775 odkedy škola prešla obrovskými zmenami. Od svojho prvopočiatku stála a dodnes stojí uprostred dediny v susedstve rímsko - katolíckeho kostola.
Najväčšími zmenami prešla v 80-tych rokoch 20-tého storočia – prístavba a nadstavba školy. Kapacita školy je 65 žiakov. V budove je päť priestranných učební, z toho jedna je účelovo vybavená na vyučovanie telesnej výchovy. Na škole je počítačová učebňa, kabinetná zbierka učiteľských a žiackych kníh a školský klub detí, ktorý navštevuje priemerne 24 žiakov. V súčasnosti školu navštevuje 40 žiakov t.j. škola je trojtriedna. V jednej triede je vyučovanie organizované v spojených ročníkoch. V ďalších dvoch triedach sa vyučujú žiaci jedného ročníka.
    Škola pracuje podľa inovovaného školského vzdelávacieho programu. Program primárneho vzdelávania (1. stupňa základnej školy) má zabezpečiť hladký prechod z predškolského vzdelávania a z rodinnej starostlivosti na školské vzdelávanie prostredníctvom stimulovania poznávacej zvedavosti detí, vychádzajúcej z ich osobného poznania.
Primárne vzdelávanie podľa iŠkVP poskytuje východiskovú bázu pre postupné rozvíjanie kľúčových spôsobilostí (kompetencií) žiakov, ako základu všeobecného vzdelania prostredníctvom cieľov určených v iŠkVP, ktorého mottom je „Vzdelanie má horké korienky, ale sladké ovocie.“

Hlavný cieľ :
Našou základnou filozofiou a našim poslaním je vychovávať a vzdelávať dobrých, vzdelaných a zdravých ľudí, ktorí majú v úcte dejiny svojich predkov, dokážu chrániť a zveľaďovať prírodu a svoje vedomosti a zručnosti budú vedieť uplatniť v praktickom živote.
Rozvíjať u žiakov komunikačné a personálne schopnosti, schopnosť tvorivo a kriticky riešiť
problém, pracovať s modernými informačnými technológiami, formovať občiansku spôsobilosť.

Dnes je utorok, 5.7.2022, 12:16:36

dnes, utorok 5. 7. 2022